Pokret za Promjene

Header Bojana

Naslovna arrow Vijesti arrow Saopštenja za javnost arrow Mafija politički problem
Mafija politički problem PDF Štampaj E-pošta
13.02.2010

mafia8.jpgPodgorica – Dan - Opozicija tvrdi da je u Crnoj Gori organizovani kriminal u sprezi sa političkim moćnicima, a korupcija je izražena na najvišem nivou vlasti, ali čelnik DPS-a i premijer Milo Đukanović smatra da nema mjesta takvim tvrdnjama. Režim se organizovanom kriminalu već odavno suprotstavlja samo statistikom, a ona kaže da stalno napredujemo i da je ukupna stopa kriminala u stalnom padu, kaže poslanik PzP-a Koča Pavlović. Smatra da to ne tvrde samo Vesna Medenica i Ranka Čarapić, "već su sa tim, nažalost, nerijetko saglasni i čelnici najjače opozicione partije".- Formalno, statistika je djelimično tačna – naši glavni kriminalci su davno prerasli naše granice, i sa njima se ganjaju srpska BIA, hrvatski USKOK i američka DEA. A kad bježeći od drugih policija, tužilaštava i Interpola, sklone glavu u svoju Crnu Goru – naša policija i tužilaštvo se prave da ih ne vide - kaže Pavlović.

Opozicione partije saopštile su da je organizovani kriminal politički problem u Crnoj Gori, zbog nedostatka političke volje kod vlasti da se tom zlu modernog doba stane na kraj. Takve ocjene ne prihvataju u DPS-u, gdje tvrde da se njima moraju baviti službe koje su za to nadležne - policija i ANB, dok je ova stranka glatko odbila inicijativu da Skupština CG osnuje odbor za praćenje borbe protiv korupcije i kriminala, čime bi predstavnički organ imao znatno veću ulogu u kontroli tog komplikovanog procesa.

Poslanik Nove srpske demokratije Budimir Aleksić smatra da opozicija, dio medija i nezavisnih intelektualaca stalno ukazuju na vezu mafije sa vrhom vlasti i razarujuće efekte korupcije u vrhovima vladajuće strukture.

- S druge strane, podsjetiću da crnogorska vlast tvrdi kako je nakon referenduma 21. maja 2006. godine sve napredovalo u Crnoj Gori, investicije rastu, fabrike rade punom parom, a turista nikada više. Pravo je građana da procijene koja od te dvije dijagnoze je ispravna. Ne treba zaboraviti, ipak, kako neka afrička plemena još vjeruju u vile, duhove i vračeve - kaže Aleksić.

On smatra da je organizovani kriminal u Crnoj Gori "proizveden političkom voljom vlasti u posljednjih dvadesetak godina, i da zato ne treba očekivati da se ova vlast ozbiljno pozabavi tom pojavom". - Onaj ko je direktno proizveo mafiju u Crnoj Gori, neće je eliminisati. Može zato Skupština da ukazuje na ove probleme koliko hoće, može donijeti čak i rezoluciju o neophodnosti borbe protiv kriminala, ali ako izvršna vlast neće (a jasno je da neće) da krene na kriminalnu mrežu, sve je manje-više uzalud - kazao je Aleksić.

Međutim, iz ugla predsjednika Vlade Mila Đukanovića, Crna Gora nije država organizovanog kriminala i korupcije. On je za "Slobodnu Evropu" u septembru kazao da "taj problem postoji i po mom uvjerenju ni po čemu nije naglašeniji u Crnoj Gori u odnosu na druge države u regionu, ali i šire". - Okolnost da taj problem postoji i da ga registrujemo znači istovremeno državnoj politici imperativ da se tim problemom veoma ozbiljno i efikasno bavi. I moje je uvjerenje da se njime veoma odgovorno bavimo. Postoje brojne strukture u svakom dijelu vlasti, posebno u onome koji je najpozvaniji da se bavi ovim problemom a to je sudska vlast, ali ne manje od toga i u izvršnoj i parlamentarnoj vlasti koje se ne samo retorički nego i mjereno rezultatima veoma efektivno bave ovim problemom - smatra Đukanović.

Po njegovom mišljenju, "drugi dio ovog problema je onaj kojem do sada vlast u Crnoj Gori nije bila pretjerano posvećena".  - A to je da postoji prije svega dio domaće javnosti koji veoma tendenciozno želi da predimenzionira, a u pojedinim slučajevima i iskonstruiše problem korupcije i kriminala u Crnoj Gori. To je nešto o čemu svako može prilično neodgovorno da govori bez obaveze da ponudi dokaze za tako nešto. Zahvalna tema prije svega za socijalnu demagogiju jer znamo da nema nijednog društva u kojem je tranzicija dala većinu zadovoljnih - zaključio je Đukanović.

Kriminal se pita

Režim se organizovanom kriminalu već odavno suprotstavlja samo statistikom, a ona kaže da stalno napredujemo i da je ukupna stopa kriminala u stalnom padu, kaže poslanik PzP-a Koča Pavlović. Smatra da to ne tvrde samo Vesna Medenica i Ranka Čarapić, "već su sa tim, nažalost, nerijetko saglasni i čelnici najjače opozicione partije".- Formalno, statistika je djelimično tačna – naši glavni kriminalci su davno prerasli naše granice, i sa njima se ganjaju srpska BIA, hrvatski USKOK i američka DEA. A kad bježeći od drugih policija, tužilaštava i Interpola, sklone glavu u svoju Crnu Goru – naša policija i tužilaštvo se prave da ih ne vide - kaže Pavlović.

Po ocjeni poslanika PzP-a Koče Pavlovića "državama koje su pod kontrolom ili u vlasti organizovanog kriminala, stopa unutrašnjeg kriminala je niska jer tamo situaciju kontroliše mafija – pogledajte samo Kosovo, ono je ilustrativan primjer". - Objavljeno je da je u Srbiji proširena istraga oko šverca 2,8 tona kokaina iz Kolumbije, i da ona sada obuhvata i pljevaljske biznismene, braću Šarić, čime se lista upletenih crnogorskih državljana povećala na osam ili devet. Da li će to naši statističari kriminala uzeti u obzir? Uvjeren sam da neće, jer Veljović i Medenica, kao prave patriote, brinu samo o Crnoj Gori - smatra Pavlović.

Lako bi da ima volje

Ako bi u Crnoj Gori, odnosno u njenom poretku, postojalo volje, problem korupcije mogao bi biti riješen za oko deset minuta, kaže prof. dr Đorđije Blažić. - S obzirom na veličinu države, i snagu njenog aparata, takav zaključak je sasvim opravdan. Međutim, evidentno je da do toga ne dolazi. Štaviše, naša vlast pokazuje kako nema volje da se ovim pitanjem sistemski pozabavi, a uostalom, da li je logično da neko kida granu na kojoj sjedi - rekao je nedavno Blažić.

 
< Prethodno   Sledeće >
E-mail