Pokret za Promjene

Header Bojana

Naslovna arrow Vijesti arrow Saopštenja za javnost arrow Imenovanjem šefa policije Lukšić napravio krupnu grešku
Imenovanjem šefa policije Lukšić napravio krupnu grešku PDF Štampaj E-pošta
12.01.2012
policijagrb.jpg
              Predsjednik Pokreta za promjene Nebojša Medojević istakao je juče za „Dan” da se imenovanjem direktora policije Božidara Vuksanovića i najavom da će Mevludin Nuhodžić biti novi direktor ANB-a, krši zakon i da je premijer Igor Lukšić odlučio da Crnu Goru vrati u vrijeme prije rascjepa DPS-a. 
 Medojević, član Odbora za bezbjednost, kaže da se imenovanjem Vuksanovića ozbiljno urušava uloga parlamenta i da se „vraćamo u poziciju od prije 1998. godine, odnosno u zonu opasne jednopartijske dominacije”.
 
Poslanik Bulatović je u pravu, napravljen je veliki propust u imenovanju direktora policije, ali i direktora ANB jer je Odbor za bezbjednost trebalo da raspravalja i o smjenama, jer ovdje se radi o smjenama i to o smjenama koje su posledica propusta vezano za aferu „Listing”. Odbor je već imao rasprave o aferi „Listing” i nijesmo utvrdili odgovornost, niti je to uradio tužilac, kako su ti listinzi dospjeli u javnost – ocjenjuje Medojević. 
 Kaže da umjesto da se nastavi rad Odbora, kako je dogovoreno, gdje bi tužilac, šef policije i direktor ANB informisali o rezultatima istrage, dešavaju se smjene na vrhu Uprave policije (UP) i ANB. 
 
Odbor za bezbjednost se nije sastajao, a trebalo je da da mišljenje o smjenama Jokovića, pošto je baš to posledica propusta bezbjednosnih službi u aferi Listing. Posebno je upozoravajuće da premijer nije tražio mišljenje Odbora za bezbjednost, jer smo jedino radno tijelo koje ima ustavna ovlašćenja da vrši demokratski nadzor nad službama bezbjednosti. Imamo zakon o parlamentarnom nadzoru u toj oblasti i to nam ukazuje na veoma zabrinjavajuće trendove - da se policija pretvara u „miliciju”, a ANB u „službu” – upozorio je Medojević. 
 Poslanik SNP-a Predrag Bulatović ocijenio je prethodno da je Vlada, imenovanjem Vuksanovića, prekršila Ustav, zakone i poslovnik Skupštine, jer se o tom pitanju prethodno nije izjasnio Odbor za odbranu i bezbjednost. Očekuje se da će Nuhodžić već danas, na sjednici Vlade, biti imenovan za novog šefa ANB-a. 
 Nebojša Medojević tvrdi da su službe bezbjednosti u Crnoj Gori podložne zloupotrebama i manipulacijama, jer vladajući režim može da ih koristi za lične i partijske svrhe, a ne svrhe nacionalne bezbjednosti. 
 
Zabrinjava nas odluka Lukšića, kojeg je opozicija i u evropskim krugovima podržavala i naglašavala razliku u njegovoj politici u odnosu na politiku Mila Đukanovića. Ove odluke pokazuju i da je DPS odustao od reformi, da ne želi ni minimalne promjene, jer ovo više nijesu neki evropski standardi, već minimalni u demokratijama. Ovo će imati posledice na EU integracije, a jedan od ključnih razloga što nema napretka u NATO integraciji je činjenica da su u NATO-ovim izvještajima bezbjednosne službe ocijenjene kao agencije koje nijesu uređene u skladu sa standardima alijanse – poručio je Medojević.
 
Lider PzP-a zaključuje da se radi o antievropskim i antireformskim potezima Lukšića koji sebe želi da predstavi kao modernog, reformskog premijera.
 
Ovakve poteze nije povukao ni Đukanović, kada se cijepao jedinstveni DPS. Otvara se pitanje je li Lukšić zaista na evropskom kursu, ili je pritisnut od Đukanovića, a i njegovih partijskih drugova, da se vrati u period prije 1998. godine – ocijenio je Medojević.
 
< Prethodno   Sledeće >
E-mail